Mona Lisa is betört a magyar luxushotelek piacára
szeptember 8, 2019 0

Ha minden jól megy, Budapesten folytatódik az ötcsillagos luxus hotelek térhódítása. Főleg a szűken vett pesti belvárosban, de a nagykörúton kívül is.

Csaknem másfél ezer új extra kivitelezésű szoba kerül így a piacra. A kormány nagy nemzetközi rendezvények, kongresszusok és konferenciák egész sorát kötötte le a következő évekre, az ezekre érkezők között mindig lesznek olyanok is, akik a szervezetük sztenderdjei vagy saját igényük alapján a legfelsőbb kategóriájú szállást választják. Ez tehát megnyugtató tapasztalat az üzemeltetőknek.

Mona Lisa is betört a magyar luxushotelek piacára

A Mystery hotel egyik szobája. fotó: Mystery hotel
Az egyediség, a különlegesség viszont manapság szinte a

legfontosabb, amire törekszik egy beruházó és üzemeltető. Ezért is hallani, hogy (majdnem) mindenki butik vagy lifestyle hotelt akar építeni. Mások meghökkentő koncepciókkal és „arcokkal” akarnak hódítani. Ilyen például a pár hónapja átadott 82 szobás Mystery hotel a körúton kívüli Podmanitzky utcában. Ott az egyik szobában óriási Mona Lisa képben gyönyörködhet a vendég.

A belsőépítész, Varró Zoltán optikai csalódásokkal fokozta a szálloda dizájnját: az épület grandiózus lépcsője ódon hangulatú gyertyákkal van megvilágítva, a recepció felett pedig mintha Aladdin szőnyege lebegne felettünk. A liftet nagy, súlyos bársonyfüggönyök rejtik el, melyek varázsszerűen nyílnak szét, az egyik különtermet pedig csak egy titkos ajtónyitóval érhetjük el. Az épületet még 1896-ban emelte a Magyar Szabadkőművesek Szimbolikus Nagypáholya.
Nem sokára megkapja párját a Ferenciek terén álló Klotild Palota: török beruházó jegyzi a Matild Palotát, ott szintén ötcsillagos színvonal fogadja majd a betérőket. A téren egyénként néhány hete adták át a felújított Párizsi udvart, benne a Mellow Mood által épített és üzemeltetett hotelt, amely az Unbound Collection by Hyatt márkához tartozik.

Mona Lisa is betört a magyar luxushotelek piacára

Talán ennél is nagyobb koncentráció zajlik az Andrássy úton és közvetlen környékén. Magyar és külföldi beruházók csapatostul szállták meg ezt a sugárutat. Két-három éven belül több mint ezer szobát szeretnének átadni, többségük felsőkategóriás lesz. Korábban a KPMG szakértői úgy nyilatkoztak ezzel kapcsolatban, hogy a ténylegesen ötcsillagos ellátást biztosító nagy globális hálózatok nagyon alaposan megnézik az adott desztinációt, mielőtt a piacra lépésről döntenek. Saját márka standardjaik vannak, ahol például egy tárgyaló vagy rendezvény helyiség méretét is szigorúan megszabják.
„Az nem elég, hogy a hotel maga kiemelkedő minőséget hoz, a vendégkörnek a szállodán kívüli szolgáltatásokból is a legjobbak kellenek, tehát luxus üzletekre, éttermekre, kávézókra, egyéb szolgáltatókra is szükség van a környéken, fontos a rendezett miliő is. ” – sorolta a szempontokat a két szakértő.
Az utóbbi évek fejleménye, hogy az ingatlanpiac más területén már nem jól működő épületekből is hoteleket varázsolnak, például irodaházakból. Ilyen lesz az egykori Angyal ház a Boráros téren, ott Bad and Breakfest, vagyis alsó közép kategóriájú szálloda nyílik majd. Másutt gyakori, hogy nagy bérházakat alakítanak át szállodává: ezeknél szinte mindig befedik a belső udvart és ott látványos aulát, lobbyt vagy luxus fürdőt, netán koncert termet alakítanak ki.

Magyar előretörés

A legismertebb magyar nagyvállalkozókon kívül más hazai üzleti vállalkozások is dinamikusan törnek előre a piacon. Az egyik ilyen a Continental Hotel Group, amely hamarosan átadja a Belgrád rakparton található egykori kisgazdapárti székház teljes átépítésével készülő szállodát. A cég honlapja szerint a négycsillagos szállodában 82 szoba és 10 apartman lesz, a butik hoteleknek megfelelően egyedi szoba koncepciókkal.Több forrásból is úgy tudjuk, hogy ez a csoport fogja üzemeltetni a belváros szívének legújabb butik hoteljét is. A Szervita téri Emerald Residence komplexumban kialakítandó Emerald Hotel&Suites szállodát a Biggeorge Property Zrt. fejleszti.

Ingatlanfejlesztők gyakran panaszkodnak arra, hogy – részben az épületek adottságai, illetve a sűrű beépítettség miatt az új hotel alatt jóval nehezebb megépíteni a mélygarázst. Többen lobbiznak azért, hogy ne kelljen annyi kocsibeállót létrehozni, mint amennyi szoba lesz a hotelben. Mások közeli parkolóházakban vagy foghíjtelkeken bérelnek parkolóhelyeket a vendégeknek.

Portfolio Ingatlan Adatbázis
Emerald Residence

Emerald Residence

1052 Budapest, Szervita tér 6
86 db lakás
32 – 142 m2 alapterület
Átadás:
2019 H1
0 – 0 M Ft


A hotelek belső infrastruktúrája, gépészete is sok tízmilliós nagyságrendű beruházás. A hatékony üzemeltetéshez szükséges berendezések gyorsan drágulnak, ezzel is kalkulálnia kell a beruházónak. A legmodernebb környezetvédelmi előírásoknak is megfelelő „zöld hotelek” tömeges megjelenése ezért nem várható a közeljövőben Magyarországon. Nemzetközi szinten ugyanakkor már előrébb járnak, Norvégiában tavalyelőtt nyílt meg az első, BREEAM minősítésű szálloda.

A szövetség szerint a következő három évben Budapesten két tucat, zömmel 4-5 csillagos szállodát adnak át vagy ilyenek vannak különféle előkészítési szakaszban csaknem 4500 szobával. A főbb alföldi, balatoni és hegyvidéki üdülőközpontokban további 10-14 ilyen beruházásról tudni, kb. 700-900 szobával számolva.
2019.04.17 11:20 Ötcsillagos szállodát épít a belvárosban a BDPST Group

2019.05.02 16:56 Cunamiként csapnak le az Andrássy útra az ötcsillagos hotelek
2019.07.03 13:25 Eddig nem látott fotók a legújabb budapesti Hiltonról