A jövőben több idő ál majd az eurózónabeli bankok rendelkezésére ahhoz, hogy a múltban vagy a jövőben keletkező nem teljesítő hiteleik után tartalékot képezzenek. Erről az Európai Központi Bank döntött azt követően, hogy Brüsszelből erős nyomás helyeződött rá a szabályok enyhítése céljából – írja a Reuters.
Az új szabályok értelmében a bankoknak a jövőben
- 3 évük lesz arra, hogy tartalékot képezzenek fedezetlen rossz hitelek után,
- 9 év abban az esetben, ha ingatlannal vannak fedezve, és
- 7 évük akkor, ha más típusú fedezetről van szó.
Az EKB döntésével egy hosszú vita végére tesz pontot az Európai Parlamenttel, amely már jó ideje sérelmezi az eurózónabeli bankok esetén a szigorú tartalékképzési szabályokat, áprilisban a parlament el is fogadott ennek enyhítésére vonatkozó szabályozást. Ezt pedig most az EKB is meglépte.
Az eurózónabeli bankok nem teljesítő hitelállománya az utóbbi években jelentősen csökkent, március végén ezek állománya 642,5 milliárd eurót tett ki, szemben a 2015-ben mért több mint ezermilliárd eurónyi állománnyal.
Ettől függetlenül vannak olyan országok, ahol a rossz hitelek aránya a teljes hitelállományon belül nem csökkent érdemben, ilyen Görögország 41,4%-kal, Ciprus 21,3%-kal, Portugália 11,5%-kal és Olaszország 8,4%-kal.