Tavaly az Európai Unióban 31 millióan éltek súlyos anyagi deprivációban, ami a lakosság 6,2%-a volt. Egy év alatt 0,4%-ponttal esett vissza a szegénységben élők aránya, vagyis a tendencia kedvező – derült ki az Eurostat adataiból. Magyarországon csökkent az egyik legnagyobb mértékben a szegénység.
A 2012-es csúcs óta jelentősen csökkent az Európai Unióban a súlyos anyagi deprovációnak kitettek aránya. Akkor tízből egy uniós polgár élt szegénységben, mára azonban 6,2%-ra csökkent a ráta.
Mindössze néhány országban nem sikerült csökkenteni a szegénységet tavaly, ezek azonban fejlett országok, ahol a szegénység már egyébként is alacsony, mindössze néhány százalékos volt. A legnagyobb csökkenést Bulgáriában (9,1%-ponttal 20,9%-ra), Görögországban (4,4%-ponttal 16,7%-ra) és Magyarországon (4,4%-ponttal 10,1%-ra) mérték. Jól látható, hogy ezekben az országokban azonban a komoly csökkenés ellenére továbbra is igen nagy a szegénység, jóval magasabb, mint az EU legtöbb országában.
Ki számít súlyosan depriváltnak?
A statisztika azokat nevezi súlyos anyagi deprivációban élőnek, akik az alapvető anyagi javak 9 tételéből legalább 4-et nélkülöznek:
- a számlák időben való kifizetése,
- a lakás megfelelő fűtése,
- váratlan kiadás kifizetése,
- hús vagy hal (vagy ennek megfelelő étel vegetáriánus étkezés esetén) rendszeres fogyasztása,
- évi egyhetes nyaralás,
- saját televízió,
- mosógép,
- autó,
- valamint telefon birtoklása.