Emmanuel Macron francia államfő, Angela Merkel német kancellár, valamint Boris Johnson brit kormányfő is aggodalmának adott hangot pénteken a brazíliai esőerdőkben pusztító rekordszámú tűz miatt, és sürgették, hogy az ügy kerüljön napirendre a világ gazdaságilag legfejlettebb hét országát tömörítő G7 csoport hétvégi csúcstalálkozóján Franciaországban.
A brit kormányfői hivatal tájékoztatása szerint a miniszterelnök a biarritz-i csúcsértekezleten megragadja majd az alkalmat, hogy a természet védelmére szólítson fel.
Boris Johnsont
– fogalmazott a kormányfő szóvivője. Nyilatkozatával a brit miniszterelnök csatlakozott Emmanuel Macron francia államfőhöz és Angela Merkel német kancellárhoz.
„Ég a házunk. Szó szerint. Lángokban a tüdő, amely a bolygó oxigénjének 20 százalékát termeli” – írta a francia elnök pénteken a Twitter közösségi portálon. Emmanuel Macron nemzetközi válságnak nevezte a pusztítást, és felszólította a G7-országok vezetőit, hogy vitassák meg ezt a „vészhelyzetet”. Kommentárok emlékeztettek arra, hogy Franciaország egyik tengerentúli megyéje, Francia Guyana az Amazonas-medence peremén fekszik.
A német kancellár a szóvivője útján „megdöbbentőnek és fenyegetőnek” nevezte a tüzeket, és meggyőződését fejezte ki, hogy az ügyet napirendre kell tűzni a G7-csúcsértekezleten.
António Guterres ENSZ-főtitkár szintén aggodalmainak adott hangot.
– fogalmazott a Twitteren.
Jair Bolsonaro brazil elnök civilszervezeteket tett felelőssé a tűzesetekért, és azzal vádolta őket, hogy azért perzselik fel az amazonasi őserdőt, hogy ártsanak a kormányának. Emmanuel Macron szavaira reagálva a közösségi hálón úgy fogalmazott, hogy a francia elnök idejétmúlt kolonialista gondolkodásmódról ad tanúbizonyságot azáltal, hogy az Amazonas-vidék országai részvétele nélkül akarja megvitatni az Amazóniával kapcsolatos ügyeket.
Műholdas felvételek szerint Brazília-szerte 85 százalékkal nőtt a tűzesetek száma az idén az előző évhez képest, főként az Amazonas vidékén. Környezetvédők állítják, Jair Bolsonaro elnök bátorítja a fakitermelőket és a földműveseket, hogy irtsák az őserdőt, így szerezve területeket maguknak.