Mérges kígyók, krokodilok, lavinák és csúszós sziklák miatt évente több száz, ha nem több ezer turista veszti életét, nem is beszélve a rosszindulatú emberek; terroristák, kalózok okozta áldozatokról. Vannak olyan helyek a világon, amelyek annak ellenére népszerű turista-célpontok, hogy egyszerre többet is tartalmaznak e veszélyforrásokból. Megnéztünk tizet a világ legveszélyesebb turistaparadicsomai közül.
Death Valley, USA
A Death Valley, vagyis Halálvölgy Kaliforniában található, a világ egyik legforróbb helye, ahol nyáron tartósan 50 fok felett van a hőmérséklet. Olyan meleg van, hogy pár óra alatt életveszélyesen kiszáradhat ott az ember, mégis rendszeresen szerveznek ide turisták gyalogtúrákat – sajnos évente több halálos áldozatot is szed ez a merész vállalkozás.
Danakil-mélyföld, Etiópia és Eritrea
A „Földi pokolként” becézett, afrikai Dankil-mélyföldön nemcsak tombol a hőség, hanem vulkánok és mérges gejzírek is tarkítják, kevés veszélyesebb hely létezik a világon – valószínűleg pont ezért népszerű a turisták körében. Az adrenalinéhes látogatók persze a fegyveres felkelőket és fosztogatókat is vonzzák a kvázi-törvénytelen régióban, egy ilyen támadásnak több magyar turista is áldozatává vált 2012-ben.
Moher-szirtek, Írország
A 100 méterrel a tengerszint felettig nyúló Moher-szirtek gyönyörű kilátást nyújtanak a tengerre, ezért Írország második legnépszerűbb turistacélpontját nyújtják. A gyakori esőzések miatt a talaj csúszós, a szél nagyon erős lehet, ha ráadásul még köd is van, a tájékozódás nagyon nehézzé válhat. Bár évente 2-3 ember meghal a zord körülmények (és a szándékos öngyilkosságok) miatt, az ír hatóságok nem hajlandók korlátokat építeni a sziklák szélére, hiszen ezek rombolnák a hely esztétikáját.
Mount Washington, USA
A New Hampshire-i Mount Washington 1917 méter magasan található; nem elég, hogy zord, hideg idő uralkodik a környéken, de a szél olyan erős, hogy az év közel harmadában hurrikánt mérnek a műszerek. Állítólag a Mount Everesthez hasonló élményt nyújt a csúcs megmászása (bár közel sem olyan magas); kihűlés, lavinák és esések miatt évente 2-3 túrázó hal meg.
Szumátra, Indonézia
Indonézia egyes szigetei alapvetően is nagyon népszerű turisztikai célpontnak számítanak, különösen például Bali vagy Lombok, de néhány évvel ezelőtt Szumátra népszerűsége is rohamosan nőni kezdett. Aztán 2010-ben kitört a 400 évig alvó Sinabung vulkán, ami jelentős ökológiai és gazdasági katasztrófát okozott. Bár jelentősen csorbította a sziget iránti érdeklődést az incidens, azért nem rettentett el mindenkit még az sem, hogy azóta legalább öt alkalommal is kitört a vulkán, gyakran földrengések kíséretében, hamuval ellepve az egész szigetet.
Kígyósziget, Brazília
A hivatalosan Ilha da Queimada Grande nevű sziget az Atlanti-óceánon található Brazília mellett, ahogy a neve is elárulja, hemzsegnek rajta a halálos veszélyt rejtő mérges kígyók, köztük az üregi vipera, amely a legtöbb áldozatot szedi emberek körében. Bár a sziget állítólag sűrű esőerdők és sziklás hegyek varázslatos elegye, a szigeten olyannyira elszaporodtak a kígyók, hogy átmenetileg lezárták a brazil hatóságok a civil forgalmat és csak a haditengerészet és hivatásos természettudósok merészkedhetnek oda.
Madidi nemzeti park, Bolívia
A bolíviai Madidi nemzeti parkot hatalmas vízesések, széles folyók és dzsungelek díszítik, attól függően, hogy milyen élőlényekkel találkozik a látogató, életének legszebb vagy legrosszabb élményében lehet része. A dzsungel tele van mérgező növényekkel, parazitákkal és halálos baktériumokkal, még egy apró vágás is olyan gyorsan elfertőződhet, hogy az áldozat sosem hagyja el a dzsungelt. Ha mindez nem lenne elég, állítólag még emberevő disznókkal is találkozhat az ember.
Halál-völgy, Oroszország
A kamcsatkai Halál-völgy amerikai megfelelőjével ellentétben nem a szélsőséges időjárási körülmények miatt érdemelte ki a nevét, hanem azért, mert mérges gázokat kilövellő gejzírekkel van tele, melyek lényegében élhetetlenné teszik a helyet minden kisebb állat számára és még az emberekre nézve is veszélyesek. A Halál-völgybe tévedők gyorsan szédülni kezdenek és belázasodnak, ha viszont időben visszafordulnak, még túlélhetik a látogatást. Télen egyébként a zord hideg befagyasztja a gejzíreket, ilyenkor távolról látogatható a völgy, de hosszabb túrákat ebben az esetben sem javasolnak.
Bikini-atoll
A Bikini-atoll valóságos Paradicsom a Csendes-óceánon, annak ellenére nagyon népszerű turistacélpont, hogy az Egyesült Államok több mint tíz évig tesztelt itt atomfegyvereket. A kísérletek miatt keletkező sugárzás megfertőzte a helyi élővilágot és a talajt is; bár hivatalosan emberekre nézve már nem veszélyes a sugárzás mértéke, azért nem ajánlott hosszabb időt itt tölteni.
Elefánt Királyság, Thaiföld
A világ legveszélyesebb turista-attrakciójaként emlegetett Elefánt Királyságnak semmi köze nem volt az elefántokhoz. Egy krokodilfarm volt, ahol a látogatók egy hordókon úszó, rozsdás vasakból összeeszkábált tutajról etethettek krokodilokat fa rudaktól lelógó húsdarabokkal. A több mint 4000 krokodilnak otthont adó tópáros látogatása elsősorban kínai turisták körében volt népszerű, de a hatóságok bezárták, miután Twitteren egy látogató felháborodva osztott meg képeket a krokodilfarm mellékes bizniszéről. Valóságos csoda, hogy – hivatalosan – senki nem halt meg a park viszonylag rövid történetében.
Források: Bright Side, Buzzfuse, Inside Hook, Travel Awaits, Los Angeles Times, RBTH, Mirror, Wikipedia.