Több egymástól független forrásból úgy értesült a Népszava, hogy ősszel ismét Magyarországra látogat Vlagyimir Putyin orosz elnök és tudomása szerint várhatóan október 30-án találkozik személyesen Orbán Viktor kormányfővel.
A két vezető 2013 és 2018 között minden évben találkozott: eddig öt alkalommal Moszkvában és két alkalommal a magyar fővárosban. Idén forrásai szerint az EP-választások miatt csúszott az időpont őszre. A lap szerint ezen a találkozón „ukázokat” kaphat a magyar kormány gáz- és atomügyben is az alábbiak miatt:
- Az oroszoktól egyelőre ma is azt a gázt kapjuk, amit nem vettünk át az 1996 és 2015 között hatályos hosszú távú szerződés keretében és ez az át nem vett mennyiség valamikor 2021-ben elfogyhat, így 2020-2021 körül elvileg újabb hosszú távú gázmegállapodás megkötése lenne szükséges.
- Közben azonban az Orbán-kabinet szavakban igyekszik leválni az orosz gázcsapról, de a lap szerint „az erről szóló, élénk viták eredőjeként mégis csak Moszkva ölében maradhatunk”.
- Az újabb hosszú távú gázmegállapodást az Egyesült Államok teljes diplomáciai eszköztárával igyekszik megakadályozni, de a két szóba jöhető amerikai érdekeltségű gázforrás (horvát Krk-szigeti cseppfolyós terminál, román Fekete-tengeri gázmező) felőli beszerzés mindegyike „kudarcba fulladt” a lap szerint.
- Ha az alternatív források felől nem tud a magyar kormány gázt beszerezni, akkor tényleg rászorulhat arra, hogy újra az oroszokkal szerződjön és bizonyára erre szeretné rávenni a magyar felet az orosz kormány. A lap által megkérdezett szakértők szerint azonban nem feltétlenül lenne szükséges a teljes éves magyar gázszükségletre kalkulálni egy ilyen megállapodást, hanem kompromisszumos megoldásként elegendő lehetne legfeljebb a hazai lakossági fogyasztás, azaz évi 3-4 milliárd köbméter erejéig, legfeljebb 5 évre kötni ilyen megállapodást.
- A Paks2 bővítés csúszik, leginkább azért, mert az oroszok nem készítettek EU-engedélyre alkalmas terveket (orosz nézőpontból a magyar hatóságok szőrözése miatt), hanem menetközben szeretnék majd megtervezni a bonyolult infrastruktúrát. A lap szerint ebben a helyzetben kellene valami kedveset és előremutatót mondani Putyinnak.
2019.02.22 07:08 Paks 2: érdekes lépést terveznek, engedély nélkül is megindítanák az építkezést?
2019.03.28 21:31 Paks 2: új részletekre derült fény
Vlagyimir Putyin orosz elnök fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt (b) a moszkvai Kremlben 2018. szeptember 18-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd