Nem biztos, hogy jó döntés volt ingatlanalapba való befektetés helyett a szuperállampapírra várni: az első fél évben több alap is 4-5% körüli hozamot hozott befektetőinek, sőt, akadt olyan alap is, amely 10% felett teljesített. A friss adatok szerint továbbra is az Erste Ingatlan alapja a legnagyobb vagyont kezelő magyar alap 526 milliárd forinttal, a legjobb hozamot az év első felében pedig az MKB-Pannónia alapok alapja konstrukciója érte el.
Az éves összefoglalóink közül eddig az alábbiak jelentek meg:
2019.07.03 05:33 Ujjonghatnak a magyar befektetők: csak úgy röpködnek a 10% fölötti hozamok
2019.07.02 13:41 10% körül is kereshetsz, ha profi magyar befektetőkre bízod a pénzed
Közel két éve tart az ingatlanalapok menetelése, egészen pontosan 21 hónapja zárják folyamatosan nettó tőkebeáramlással a hónapot ezek az alapok. Tavaly nem voltak ritkák a 30 milliárd forint feletti beáramlások sem, idén viszont kissé visszaesett ez a lendület, és átlagban inkább 20 milliárd körüli az az összeg, ami ingatlanalapokban keres magának helyet.
Idén májussal bezárólag összesen közel 100 milliárd forintot gyűjtött a kategória, ami elmarad 2018 első öt hónapjában mért 137 milliárdtól. Nagy kérdés az is, hogyan alakulnak majd az értékesítési számok az év második felében, ugyanis május 15-től életbe lépett az a szabály, hogy az új sorozatokat az eddigieknél jóval hosszabb (180 nap) visszaváltási idővel lehet csak megvenni, a régi sorozatokra pedig forgalmazási maximumokat határoztak meg. Ez utóbbi gyakorlatilag azt jelenti, hogy a régi sorozatok javarészt már nem elérhetőek a vásárlók számára. A témával egy másik cikkünkben foglalkozunk részletesebben.
A tőkebeáramlásoknak és az idei eddigi csupa pozitív hozamoknak köszönhetően az ingatlanalapok vagyona május végére meghaladta az 1660 milliárd forintot, ami tavaly év végéhez képest közel 122 milliárd forintos állománynövekedést jelent, a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva pedig közel 450 milliárd a növekmény.
Minden pénz a nagyoknál van
A június végi adatok szerint a 10 legnagyobb lakossági ingatlanalap-sorozat összesen 1579 milliárd forintnyi vagyont kezelt, gyakorlatilag tehát a teljes piaci vagyon a tíz legnagyobb sorozat kezében van (több mint 95%).
Az OTP Ingatlan alap jelentős vagyonnövekedéssel tartja második helyét a listán, közel 430 milliárd forintos vagyonnal. Az OTP alapja egészen elképesztő vagyonnövekedést produkált, egy év alatt másfélszereződött a benne lévő vagyon. A harmadik legnagyobb vagyont a Diófa által kezelt Magyar Posta Ingatlan Alap kezeli 226 milliárd forinttal.
A legtöbb pénzt fél év alatt az OTP Ingatlan alap zsebelte be 28 milliárddal (hozammal és vagyonbeáramlással együtt), arányaiban pedig a Biggeorge 4. Ingatlanfejlesztő Alap növekedett a legjobban, melynek közel 22%-kal nőtt a kezelt vagyona (az alap csak intézményi ügyfelek számára érhető el).
Az MKB és a Raiffeisen alapja ment nagyot
Az első féléves hozamok alapján az MKB Ingatlan alapok alapja konstrukció hozta a legjobb hozamot befektetőinek 10,4%-kal. Az alap főként más alapok befektetési jegyeit tartja, Wéber Tamás portfóliómenedzser kérdésünkre elmondta, hogy év eleje óta optimista az ingatlan kapcsolt részvények kilátásaira így folyamatosan magas USA Ingatlanfejlesztő és REIT, illetve európai REIT kitettséggel rendelkezett az alap ETF-eken keresztül. Emellett 20%-nyi egyedi részvényt is vehet az alap, így ennek kihasználására elsősorban amerikai házépítők és európai periféria (görög, olasz) ingatlanfejlesztőket/REIT-eket vett bele. Az alap tehát magas részvénypiaci kitettséggel rendelkezik, ez hozta az első félévi magas hozamot.
Az MKB alapja mellett a Raiffeisen Ingatlan sorozatai hoztak közel 5%-ot, ezekbe a sorozatokba azonban minimum 3 millió forinttal lehet beszállni. Az MKB-Pannónia és a Raiffeisen alapjai mellett az Európa Ingatlan A sorozata és a Duna House lakásalapja tudott még 4% feletti hozamot generálni fél év alatt, előbbi 4,5%-ot, utóbbi 4,1%-ot.
A lenti táblázat csak forintos, lakossági sorozatokat tartalmazza.
A hároméves hozam-szórás adatokat figyelembe véve megállapíthatjuk, hogy a legnagyobb szórást az MKB közvetetten ingatlanokba fektető ingatlanalapja produkálta az elmúlt években, ami az alap másokhoz képesti magasabb részvénykitettsége magyaráz.
Az egységnyi hozamra vetített szórásból kiszámolt pozitív Sharpe-mutatók listájára a vizsgált kilenc alapból mind felfért. A legelső helyet az Erste alapjai foglalták el, ezeket követte az Európa Ingatlan, majd az OTP Ingatlan. A listán még ott vannak a Diófa, a Raiffeisen és az MKB által kezelt alapok is.