Az energiavállalatoknak adott esetben olyan lépéseket is be kell vállalniuk a fenntartható, körforgásos gazdaság kiépítése érdekében, amelyek rövid távon akár sérthetik is a saját értékesítési érdekeiket, azonban hosszabb távon a fogyasztói igények erősödésével a fenntartható működésre való áttérés versenyelőnyt jelenthet – mondta el Ifj Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója a Portfolio Clean Energy & Disruptive Trends Summit 2019 című konferenciáján.
A fenntarthatóság fogalma nem összekeverendő a klímavédelemmel, előbbi ugyanis a gazdaságosságot és a társadalmi fejlődés elvárását is magába foglalja – hangsúlyozta. A fenntartható energia koncepció, illetve stratégiát a megbízható energiaellátás és a klímatudatosság mellett az energiahatékonyság szempontjai határozzák meg, középpontban az ügyfél energiastratégiája áll azonban. Maguk a vállalatok is felismerték a fenntarthatóság fontosságát, sokan foglalkoznak a kérdéssel, és a fogyasztói igény is erősödik – mondta.
A körforgásos gazdaságra való áttérés célja, hogy minél több erőforrás jusson vissza az eredeti állapotához minél hasonlóbb módon. A körforgásosság az energetikai értéklánc minden pontján meg tud jelenni, de leginkább a megújulók, illetve az ipari energiaellátás területén az Alteo számára – ez utóbbi tekintetben is egyre nagyobb az igény Ifj. Chikán szerint.
A körforgás megvalósulásnak szintjei:
- 1 Elutasítás nyersanyag használat mellőzése
- 2 Csökkenés nyersanyag használat csökkentése
- 3 Megújulás újratervezés a körfogás szempontja alapján
- 4 Újra-használat termékek újrahasználat, például second hand
- 5 Javítás termékek karbantartása, javítása
- 6 Felújítás – termékek újjáélesztése
- 7 Újragyártás – használt termékből új gyártása
- 8 Újragondolás – termékek használatának újragondolása
- 9 Újrahasznosítás – értékmentés az anyagáramlásban – szétválogatjuk a hulladékot
- 10 Visszanyerés – hulladékégetés az energia kinyerésével
Az Alteo saját projektjei közül a megújuló energia projekteken túl, egyebek mellett kiemelte a biogáz alapú villamosenergia-termelő projekteket, illetve például az alternatív tüzelőanyagok felhasználását gőztermelésre.
Hiszek benne, hogy a hiteles fenntartható energia stratégiája van, az hosszú távon kifizetődik – fogalmazott. Üzleti előnyt jelent és fog jelenteni szerinte – egy olyan lehetőséget, hogy integráljuk a fenntarthatóságot és az energetikát.
Címlapkép: shutterstock