A délutáni hullámszerű forintgyengülés oda vezetett, hogy új történelmi mélypontra esett az euróval szemben 332 közeli szinten. Mivel a dollár is erős, így vele szemben a 300-as kerek szintet is átlépték a jegyzések, azaz új 2,5 éves mélypontra ütötték a forintot, és közel járunk ott is a történelmi mélyponthoz.
- Az amerikai-kínai kereskedelmi háború és a Brexit körüli bizonytalanság általánosan nyomasztja a befektetői hangulatot a világban
- A német gazdaság recesszió felé halad, mindez pedig a gazdaságilag nyitottabb országokat, mint Magyarország, kedvezőtlenebb gazdasági helyzetbe hozza
- Közben a feltörekvő piacok közül az egyik legnagyobb negatív reálkamattal a magyar eszközök rendelkeznek
- A tavaly nyári forintesési hullám során felerősödtek az MNB-vel kapcsolatos kamatemelési várakozások, most viszont ennek nyoma sincs, mivel az infláció a toleranciasávon belül jár, és a globálisan extrém alacsony hozamkörnyezet lefelé szorítja a magyar hozamkörnyezetet is
- Mindez együttesen ássa alá a forint erejét
Még mindig 331 felett az euró 2019.08.29 16:58
Bár nincs új történelmi forintmélypont az utóbbi háromnegyed órában, de továbbra is 331 felett jár az euró jegyzése, most éppen 331,5-nél.
A dollárral szembeni forintjegyzések is a kerek 300-as szint alatt maradtak az utóbbi egy órában, most éppen 299,5 körül hullámoznak.
Jön vissza a forint 2019.08.29 16:07
Az elmúlt egy órában mérsékelt forinterősödés látszik a 331,9-es szintről 331,3-as szintig, azaz úgy tűnik, hogy az előző posztokban említett technikai korlát (ellenállás) egyelőre működik: tényleg megállította a forint heves esési hullámát. Egyelőre nagy kérdés persze, hogy véget is ért a forintesés, vagy 330,8-331 körül újabb euróvételi hullám indul majd el.
Megállt a forintesés 2019.08.29 15:33
Amint az előző posztunkban felhívtuk rá a figyelmet: 332 közelében van egy erős ellenállás az EURHUF-ban és a jelek szerint ebbe beleütközve le is fordult az árfolyam. A 331,9-es szint érintése után most 331,5-nél jár az árfolyam. Egyelőre persze nem jelenthető ki, hogy véget ért az elmúlt napokban szinte folyamatos forintesés, hiszen reggeli elemzésünkben rámutattunk, hogy nem szálltak még rá tömegesen a külföldiek short pozíciókkal, de a technikai elemzés legalábbis hoz rá erős érveket, hogy a forintesés első hullámához közel járunk.
Meddig eshet még a forint? 2019.08.29 15:24
Amennyiben csak technikai elemzési alapon nézzük az EURHUF árfolyamot, 332 közelében egy erős ellenállás mutatkozik az előző forintesési hullámok csúcspontjainak összekötésével. Emellett az EURHUF relatív túlvettségére utaló napos RSI mutató a túlvettséget tükröző 70-es szintnél jár. Mindez afelé mutat, hogy közel járhatunk a forintesési hullám első körének végéhez. Aztán persze meglátjuk, hogy a külső környezet, vagy a negatív magyar reálkamat mennyire ássa alá a magyar eszközök vonzerejét a következő hetekben és esetleg a berajzolt emelkedő trendvonal (azaz 332) fölé tud-e tartósan és szignifikánsan emelkedni az árfolyam.
Szintén a forintesési hullám első körének végét vetíti előre az, hogy a dollár/forint jegyzések is elérték, sőt kissé meg is haladták a kerek 300-as szintet, ahol egyes befektetők már elgondolkodhatnak, hogy az elmúlt napokban szép hozamot termelő forint short pozíciót (azok egy részét) lezárják. Ráadásul a USDHUF esetén a napos RSI már 70 felett is jár, így tehát itt is relatív túlvettségről beszélhetünk, ami a korrekció lehetőségére hívja fel a figyelmet.
Durva ütést kapott a forint 2019.08.29 15:15
Azután, hogy átvitte az eddigi 330,80-as tetőt az árfolyam, további hullámszerű euróerősödés, azaz forintesés bontakozott ki: ezekben az percekben már 332 közelében jár az árfolyam, azaz az új eurócsúcson tovább masszív euróvételeket nyithattak a befektetők. Közben egyébként az euró/dollár is lefordult, így a dollár/forint jegyzések 299,8-ig ugrottak, hajszálnyira járunk tehát a kerek 300-as dollártól és így a zöldhasúval szembeni történelmi forintmélyponttól.
Megszólalt az MNB a gyenge forintról 2019.08.29 14:56
A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) nincs árfolyamcélja – írta a jegybank a Reuters hírügynökség kérdésére éppen akkor, amikor történelmi mélypontra zuhant a forint.
Ütést kapott a forint, mindjárt itt a történelmi mélypont 2019.08.29 14:56
Szerdán átvitte a lélektanilag fontos kerek 330-as szintet az euró árfolyama a forinttal szemben és így nagyon megközelítette a 330,8-as történelmi mélypontot a forint. Aztán szerdán nem is volt már érdemi visszaerősödés, sőt csütörtökön a továbbra is borongós nemzetközi befektetői hangulatban tovább is gyengült, délután pedig fillérekre meg is közelítette az eddigi történelmi mélypontot is.
Soha nem volt még ilyen: történelmi mélyponton a forint! 2019.08.29 14:51
A forint elmúlt fél órában látott esési hulláma mögött egyelőre nem látunk okot, új hírt. Az is meghúzódhat mögötte, hogy az amerikai szereplők kezdenek bekapcsolódni a kereskedésbe és azt láthatják a grafikonon, hogy ma egész nap 330 felett ragadt az árfolyam, így tehát lehet még benne „momentum felfelé”, azaz a forintesés irányába, így valószínű új pozíciókat is nyithatnak.
Miért esett új mélypontra a forint?
Amint tegnapi cikkünkben már összefoglaltuk:
!–>
- Az amerikai-kínai kereskedelmi háború és a Brexit körüli bizonytalanság általánosan nyomasztja a befektetői hangulatot a világban
- A német gazdaság recesszió felé halad, mindez pedig a gazdaságilag nyitottabb országokat, mint Magyarország, kedvezőtlenebb gazdasági helyzetbe hozza
- Közben a feltörekvő piacok közül az egyik legnagyobb negatív reálkamattal a magyar eszközök rendelkeznek
- A tavaly nyári forintesési hullám során felerősödtek az MNB-vel kapcsolatos kamatemelési várakozások, most viszont ennek nyoma sincs, mivel az infláció a toleranciasávon belül jár, és a globálisan extrém alacsony hozamkörnyezet lefelé szorítja a magyar hozamkörnyezetet is
- Mindez együttesen ássa alá a forint erejét
!–>
A globális hozamsivatag, illetve az egyre terjedő negatív hozamkörnyezet fontos tényező abban, hogy még a történelmi mélypont közelébe bukó forint mellett sem tudnak érdemben emelkedni a forintalapú állampapír hozamaink. Emellett az, hogy a 3%-os inflációs cél körüli toleranciasávban mozog és várhatóan itt is marad a magyar infláció, fontos tényező abban, hogy most nem kezdenek erősödni az MNB-vel kapcsolatos kamatemelési várakozások, így tehát ez sem ad most táptalajt a forint erősödéséhez.
Közben viszont nagyon sok most a bizonytalanság és a jelentősen romló konjunktúrára utaló jel a világban (amerikai-kínai kereskedelmi háború, az európai autóvámok megemelésének kérdése, mi lesz a Brexittel). Ezek egy külkereskedelmileg fokozottan nyitott gazdaságot, mint amilyen a magyar, akár jelentősen is lassíthatnak, főként úgy, hogy a legtöbb előrejelzés már egyébként is lassulást vetített előre a magyar gazdaságban. Mindez tehát a forintot érthetően megviseli, amely kapcsán ráadásul a feltörekvő piacokon az egyik legnagyobb negatív reálkamattal találkozhatnak a nemzetközi befektetők.
A forint gyengesége láttán az MNB is megszólalt, erről külön cikkünk:
2019.08.29 14:56 Megszólalt az MNB a gyenge forintról
A forint egyébként nemcsak az euróval szemben billeg történelmi mélypontja közelében, hanem egyre inkább ahhoz közelít a dollárral szemben is. A globális kockázatkerülés és a relatív magas (állampapír) kamatok miatt ugyanis a dollár fokozottan erős a főbb devizákkal szemben, így a dollár/forint jegyzések most délután már 299 felett járnak a bankközi piacon. 2016 végén a forintgyengülési hullám 302,5-ig tartott, ahhoz képest tehát már csak alig 1%-os távolságra járunk.
Címlapkép forrása: Balazs Mohai/Bloomberg via Getty Images