Súlyos recesszióba taszíthatja az Egyesült Államokat a bankok új stratégiája
augusztus 30, 2019 0

„Számottevő” recesszió alakulhat ki, ha a bankok a hiteleik értékesítésére fekszenek rá ahelyett, hogy újakat helyeznek ki – véli Dick Bove, neves amerikai bankelemző, aki a CNBC hasábjain foglalta össze gondolatait.

„Pánikszerűen próbálnak” a nyugdíjalapok és a biztosítók magasabb hozamú eszközöket találni a piacon, egy megoldás erre az, hogy a bankok a magasabb kamatozású hiteleiket eladják ezeknek a szereplőknek – ismerteti a szakember.

Így tesz például a JP Morgan is, amely Bove szerint a „legjobban menedzselt bank” jelenleg az USA-ban: a pénzintézet 27,7 milliárd dollárral csökkentette idén eddig a hitelportfólióját, ami egyszerre csökkenti a bank kockázati kitettségét és növeli a kereskedésből szerzett nyereségét.

A hiba Bove szerint az, hogy hiába lesz a JP Morgan kiemelkedően nyereséges, a gazdaság egésze a friss hitelek hiánya miatt szenvedni fog.

„A bankoktól azt várjuk, hogy pénzt adjanak a növekedés stimulálásához, nem pedig azt, hogy a magánszektorból pénzt vonjanak ki […]. Ezzel kivonják a forrásokat a reálgazdaságból és a pénzügyi szektorba emelik be őket” – írja a szakember.

Bove úgy gondolja, a bankoknak minden oka megvan arra, hogy a JP Morgan példáját kövessék, hiszen jelenleg nagy a bizonytalanság a gazdaságban, a bankok lényegében pénzt vesztenek minden kihelyezett lakossági jelzáloghitelen és egyre szűkül az észrevehető marzsokkal működő termékek köre.

„A Fednek ebben az esetben nem lesz ereje ahhoz, hogy a gazdaság növekedését stimulálja. Vághatja a kamatokat, ahogy akarja, de ha a bankok nem hiteleznek, a kamatvágások csak arra fogják ösztönözni a bankokat, hogy még kevésbé hitelezzenek és inkább értékesítsék hiteleiket” – zárja gondolatait az elemző.