Szerencsére már mindenhol tudatosan foglalkoznak a klímaváltozás problémájával és azokkal a módszerekkel, amelyeket most kell alkalmaznunk, ha azt szeretnénk, hogy a jövőben még valamelyest élhető legyen a környezetünk. Most pláne érezhetjük a klímaváltozás hatásait, amikor sorra dőlnek meg Európában a melegrekordok, több dél-franciai városban is 45 fok feletti értékeket mértek, de az északabbra fekvő Belgiumban is vörös riasztást adtak ki a hőség miatt. De vajon mi a helyzet itthon, és hogyan készülhet az ország tudatosan a egyre súlyosbodó felmelegedés jövőbeli kezelésére, enyhítésére?
Sorra dőltek meg az elmúlt hetekben Európában a melegrekordok, ami jól jelzi előre annak az elviselhetetlen világnak a közeledését, ami ellen egyre tudatosabban lépnek fel az egyes országok, különböző szabályozásokat, szigorításokat bevezetve, vagy éppen az olyan új technológiákat támogatva, amelyek segíthetnek a klímaváltozás elleni harcban. Csak hogy néhány várost említsünk, ahol az emberek igazán érezhették a saját bőrükön a probléma súlyát: június végén például a dél-franciai Gallargues-le-Montueux-ban volt a legmelegebb, ahol 45,9 fokot mértek, Bordeaux-ban 41,2 fok az új csúcs, Brüsszelben 3,4 fokkal többet mértek az 1947-es rekordnál és Hollandiában is már 39 fok fölé kúszott a hőmérő, ezzel a 60-70 éves rekordot átlépve.
Az extrém időjárás várhatóan sokkal gyakoribb jelenség lesz a jövőben, a klímaváltozásnak köszönhetően. Mindezt jól szemléltetik a mindenkori csúcsok és a mai napon várt legmelegebb hőmérséklet közötti minimális különbségek. A mai napra vonatkozó előrejelzések Londonban például majdnem ugyanolyan hőmérsékletről szólnak mint a korábbi 2003-as 38 fokos melegrekord, de Párizsban – az eddigi rekordnál körülbelül fél fokkal többet- 41 fokot, míg Brüsszelben szintén nagyobb forróságot vártak mára, mint a 36,6 fokos 1947-es csúcs.
Magyarországon a legmelegebb július 25-e 1921-ben Szerepen volt, ahol 40,5 fokot mértek, az OMSZ adatai alapján. Bár a mai napra előrejelzett országos 33 fok még ettől elmarad, már itthon is láthatók törekvések a klímaváltozás hatásainak enyhítésére. A tudatos életvitel úgy tűnik egyre több tervező, ingatlanfejlesztő, kivitelező és üzemeltető részéről is megmutatkozik, ami nem is csoda, ha azt nézzük, hogy egy jól megtervezett irodaház esetében például a későbbiekben mennyi üzemeltetési költség megspórolható, miközben a környezeti szempontoknak is jobban megfelel az épület. Arról nem is beszélve, hogy már az önellátó épületekről is egyre többet lehet hallani.
Az ingatlanok üzemeltetési oldalát látva, Győri Gyula a CPI Facility Management vezetője egy korábbi megkeresésben kifejtette, hogy:
2019.07.17 08:40 Ezen nemcsak az ingatlanpiac, hanem a mi jövőnk is múlhat
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium is egyre tudatosabban foglalkozik azzal, hogy az épületek milyen módon fékezhetik a klímaváltozást, enyhíthetik hatásait, a használóik, lakóik hogyan alkalmazkodhatnak a változó éghajlati viszonyokhoz. Megkeresésünkre az ITM elmondta, hogy:
BudaPart Gate
Kiadó terület: 11011m2
|
Átadás:
2019 |
Bérleti díj: 14.5 – 17.5 EUR
|
Sokat kell rá áldozni
Az új épületek energetikai követelményeinek szigorítása jó előrelépés, azonban a jelenlegi lakásállományban még mindig túl nagy részt képviselnek például az elavult fűtési rendszerek. A kibővített CSOK és az otthonteremtési támogatások segíthetnek abban, hogy a lakásfelújításoknak a fenntarthatóságot szolgáló megoldások is részesei lehessenek. Úgy tűnik a piaci igény is megvan a korszerű építőipari, gépészeti, villamossági, automatizálási megoldások előtérbe kerüléséhez, amelyre a technológiai lehetőségek is adottak. A belvárosi környezetben ismét növekszik a kereslet a távhő iránt, ami a települési levegőtisztaság mellett azért is lehet örvendetes, mert egy távhőrendszer alapvetően nagyobb hatékonysággal működik, mint az egyedi fűtési megoldások összessége, és alkalmas a megújuló energiaforrások integrálására.
A zöld technológiák tehát egyre versenyképesebbek, az ingatlanfejlesztéseknél is növekszik a kereslet a környezettudatos, energiahatékony (BREEEAM, LEED vagy egyéb) minősítéssel bíró épületek iránt. A magánemberek és az ingatlanpiaci szereplők mellett azonban a kormányzatnak is bele kell állnia az energiatudatosság támogatásába, ennek kapcsán az ITM azt nyilatkozta, hogy:
Liberty irodaház
Kiadó terület: 40728m2
|
Átadás:
2021 |
Bérleti díj: 14 – 16 EUR
|