Az EU-ból is egyre megbízhatóbb adatok érkeznek, így az összesítések egyre pontosabb képet adhatnak az új EP összetételéről.
Három szempontból is vizsgálódhatunk:
- Javították vagy rontották a pozíciójukat az egyes pártfrakciók?
- Hogyan változott a konzervatív-szociáldemokrata koalíció pozíciója?
- Hogyan változott az integrációpárti és az euroszkeptikus erők összesített pozíciója?
A kérdésekre egyenként a rövid válasz:
- A két legnagyobb frakció, a néppártiak (EPP) és a szociáldemokraták (S&D) tömörülése zsugorodott, a liberálisok (ALDE) és a zöldek (Greens) javítani tudtak. A szélsőbal (GUE/NGL) mandátumszáma csökkent, a radikális jobboldal három frakciója (ECR, EFDD, ENF) vegyesen teljesített, összességében több mandátumot szereztek.
- Az EPP és S&D elveszítette abszolút többségét (53%-ról 44%-ra), a liberálisokkal együtt van csak meg az EP-többség (58%)
- A fentiek ellenére az integrációt támogató erők pártjainak a pozíciója alig változott. Ez elsőre meglepő lehet, de az alábbi grafikont megnézve gyorsan megérthetjük. A két nagy frakció veszteségét szinte teljesen kompenzálta a zöldek és a liberálisok nyeresége. Így aztán a 4 pro-Európa frakció súlya 70%-ról mindössze 67%-ra mérséklődött. A szélsőbal és a szélsőjobb együttes súlya 28%-on maradt, tehát nem is javult. Úgy is mondhatnánk, hogy a radikális jobboldal a szélsőbal rovására javított valamennyit a teljesítményén.
(Természetesen a fenti számok még elég sok bizonytalanságot hordoznak, ezért a megállapításokat később még pontosítani kell, de a nagy kép bizonyára már nem változik drasztikusan.
Klikk a képre!
|