HU Language HU
Tiltással fenyegeti a Facebookot a magyar hatóság
augusztus 15, 2019 0

Az Adatvédelmi Hatóság vizsgálja a Facebook hangfelvétel leírási gyakorlat. Az elmúlt időszakban több nagy technológiai vállalat állította le azt a gyakorlatát, amely szerint rögzített beszélgetéseket emberek hallgatnak vissza és elemeznek. A legfrissebb hírek a Facebook hasonló gyakorlatáról szólnak. A cég nyilatkozata szerint leállították ezt a típusú adatkezelést, a NAIH azonban írásbeli garanciát szeretne erről. Ha ezt nem kapja meg, megtiltják Magyarországon a Facebook vonatkozó adatkezelését, azaz nem adhatják ki a hanganyagokat harmadik félnek – olvasható a hatóság közleményében.

Az ügy előzményeiről itt írtunk.

A nagy technológiai vállalatok erőfeszítéseket fordítanak arra, hogy az emberi beszédet felismerő technológiákat tökéletesítsék. A technológia fejlesztése során, adott esetben leiratot készítenek a beszélgetések hanganyagából, amint ez a közelmúltban is megerősítést nyert. Ez a gyakorlat óhatatlanul együtt jár érzékeny adatok kezelésével. A közelmúltban jelentette be a Google, hogy felhagy hasonló gyakorlatával.

A legfrissebb hírek a Facebook hasonló tevékenységéhez kötődnek, amely magyar polgárok adatait is érintheti. A sajtóban eddig megjelent információk aggodalomra adnak okot, a hatóság mindazonáltal méltányolja, hogy a Facebook a hanganyagok elemzésének felfüggesztéséről döntött – jegyzik meg a közleményben.

A hatóság részt fog venni a Facebook említett adatkezelésének uniós szintű vizsgálatában, egyszersmind a Facebook magyarországi képviseletétől írásbeli garanciát kér a magyar polgárok adatainak védelmére nézve.

Amennyiben a hatóság úgy ítéli meg, hogy a Facebook által vállalt garanciák nem biztosítanak kellő védelmet, úgy a hatóság élni fog a GDPR 66. cikkében rögzített hatáskörével, és Magyarország területén alkalmazott intézkedésként meg fogja tiltani az adatkezelést.

A Facebook a héten közölte: csak akkor férnek hozzá a mobiltelefonok mikrofonján keresztül bonyolított beszélgetésekhez, ha erre a felhasználók kifejezetten engedélyt adnak. A Bloomberg jelentése szerint a felvételeket mesterséges intelligencia segítségével számítógépek alakították írott szöveggé, és a Facebook alvállalkozók százainak fizetett azért, hogy a leiratok pontosságát ellenőrizzék, amihez meg kellett hallgatniuk a felvételeket, amelyeket a vállalat anonimizált.

Röviddel a közlemény megjelenése után beszéltünk a NAIH elnökével, Péterfalvi Attilával, aki kérdésünkre elárulta: az említett tiltás nem a Facebook teljeskörű betiltását jelenti, hanem azt a gyakorlatot tiltanák meg, hogy a mesterséges intelligencia pontosságának ellenőrzésére harmadik félnek kiadják elemzésre a felvett hanganyagokat. Ez egy ideiglenes intézkedés lehet csak, mellyel három hónapig élhet a hatóság, mert egyébként az ügy az egyablakos ügyintézés keretében az ír hatósághoz tartozik.

A szóban forgó ügy is rámutat a technológiai cégek társadalmi felelősségére, amely nem csak például a szólásszabadság oltalmára, a cenzúramentes közösségi oldalak igényére vagy a tisztességes közteherviselésre terjed ki, hanem a magánszféra terén is érvényesülnie kell.