HU Language HU
Új cég jön a magyar tőzsdére az Est Medián keresztül
július 30, 2019 0

Az Est Media részvényeit kedden egész napra felfüggesztették, a társaság fontos bejelentése előtt, az Est Media ezután ma bejelentette, hogy felvásárolja a Delta Csoport egyik leányvállalatát, a Delta Systemset. Az Est Media a tranzakciót kisebb részben hitelekből készpénzzel, nagyobb részben új részvények kibocsátásával finanszírozza, amelynek eredményeként a Delta Systems anyavállalata lesz az Est Media legnagyobb tulajdonosa.

Az Est Media azzal vonta magára a figyelmet az elmúlt hónapokban, hogy gyakorlatilag tevékenység, bevétel és így profit nélküli vállalatként tudott több milliárd forint értékűre nőni. Az árfolyam emelkedését piaci spekulációk hajtották felfelé, miszerint egy nagybefektető érkezhet a céghez, amely megtöltené tartalommal a vállalatot.

A várva várt bejelentés megérkezett, az Est Media felvásárolja a Delta Csoport nevű vállalat egyik leányvállalatát, a Delta Systems nevű céget. Az Est Media kisebb részben hitelekből készpénzzel, nagyobb részben új részvények kibocsátásával finanszírozza a tranzakciót, aminek eredményeként

a Delta Systems anyavállalata lesz az Est Media legnagyobb tulajdonosa.

A felvásárlás eredményeként a Delta Systems 100 százalékban az Est Media tulajdonosa lesz. Egy 28,6 milliárd forintos tranzakcióról van szó, amiből 2,3 milliárd forintot készpénzben fizet ki az Est Media, ezt egy hosszútávú tulajdonosi kölcsönből finanszírozza a vállalat. A fennmaradó összeget részvényekkel finanszírozza az Est Media, 125 millió darab részvényt bocsát ki zártkörű tőkeemelés keretein belül a jelenlegi tőzsdei árfolyamnál jóval magasabb,210 forintos árfolyamon. Ezzel a Delta Csoport lesz az Est Media legnagyobb tulajdonosa.

Hogy jutott el idáig az Est Media?

A korábban kiterjedt médiaportfólióval rendelkező, egy rövid ideig a Szigetben is meghatározó tulajdonrésszel rendelkező cég a 2008-as gazdasági válságot követő években egyre nagyobb veszteséget termelt és adósságot halmozott fel, majd eszközeinek, többek között a Szigetben fennálló üzletrészének az értékesítésére kényszerült, végül pedig csődvédelmet kért. Az éveken át húzódó csődeljárás keretében a társaság végül megegyezett a hitelezőivel, akik követelésük 97,45 százalékáról lemondtak, hogy a fennmaradó összegért cserébe pedig tőkeemelés keretében új Est Media részvényeket kaptak.

Az elmúlt években a vállalat nagytulajdonosa, Balázs Csaba arra tett kísérletet, hogy egy nagybefektető bevonásával tartalommal töltse meg a céget. Októberben úgy tűnt, hogy ez sikerül, érkezett egy bejelentés, miszerint áttételesen, de Andy Vajna tulajdonrészt szerzett az Est Mediában. Vajna egyik cége, az AV Investments a Park Teniszklub egyik leányvállalatának, a Dynamopestnek a megvásárlásával jutott 5,2 százalékos részesedéshez a tőzsdei vállalatban. Rögtön beindultak a találgatások, sokan már arról beszéltek, hogy Vajna a médiaportfóliójának egy részét a tőzsdei cégbe apportálja. Januárban azonban az üzletember elhunyt, így ezek a lehetőségek lenullázódtak.

Az Est Media története

A Pesti Est ingyenes programajánló újságot kiadó vállalatcsoportot közel 15 évnyi működés után vásárolta fel az Econet, majd ezt követően a tőzsdei cég a médiatevékenységét külön cégbe, az Est Media Group-ba szervezte át. A magát számos területen kipróbáló Econet Est Media leányvállalata a kétezres évek közepére kiterjedt médiaporfóliót épített fel, a csúcspontot pedig a cég Szigetbe való bevásárlása jelentette 2007-ben.

A válság a nevét időközben Econetről Est Mediává változtató céget is megtépázta, a társaság 2008 és 2011 között adózott eredmény szinten egyre nagyobb veszteséget termelt, a részvényárfolyam zuhanni kezdett, a társaság médiaportfóliójából végül a Szigetben fennálló üzletrészének eladására is rákényszerült 2012-ben, nem sokkal később pedig az Est Media leányvállalata csődvédelmet kért.

Az éveken át húzódó csődeljárás keretében a társaság végül megegyezett a hitelezőivel.

A növekedési sztori

Van növekedés a cégben, a Delta Systemstől 16 milliárd forintos árbevételt vár a június végén lezárt pénzügyi évre a menedzsment, ami a legutóbb publikált teljes pénzügyi évhez (2017) képest 66 százalékkal magasabb. (2018-ban a vállalat csúsztatott pénzügyi évre állt át, június végéig tartó üzleti évvel, így a 2019. június 30-cal záruló teljes pénzügyi évet a 2017. december 31-cel zárult pénzügyi évhez tudjuk hasonlítani). Az elmúlt években jellemzően dinamikus növekedés volt a cégnél, 2015-ben volt egy kiugró év, amikor az éves beszámoló kiegészítő melléklete szerint az EU-s források év végi jelentős felhasználásának hatására a társaságértékesített több milliárd forint értékben informatikai eszközöket és szolgáltatásokat több nagy projekt keretén belül.

Új cég jön a magyar tőzsdére az Est Medián keresztül

A cég stabilan nyereséges évek óta, bár nem túl erős profitrátákkal működik, a működési eredményszint 0,4 és 2,9 százalék között mozgott a 2010 óta eltelt lezárt pénzügyi években. Az adózott eredmény szintén pozitív volt a 2010 óta eltelt minden egyes évben.

Új cég jön a magyar tőzsdére az Est Medián keresztül

Új cég jön a magyar tőzsdére az Est Medián keresztül

Árazás

A tranzakció értéke 28,6 milliárd forint, ezzel és a lezárt év bevételével számolva 1,78-szoros P/S ráta adódik a felvásárlásra. A hazai tőzsdei IT-szolgáltató, a 4iG részvényei magasabb értékeltségen forognak a vállalat tavalyi árbevételével kalkulálva. Azt viszont mindenképpen hozzá kell tenni, hogy a társaság megvásárolja a T-Systemset, amely tavaly közel 114 milliárd forintos árbevételt realizált. Továbbá sorra érkeznek azok a bejelentések, amelyek alapján kijelenthetjük, hogy a 4iG árbevétele dinamikusan növekedhet a következő években. A 20 legnagyobb régiós IT-szolgáltató cég átlagos P/S rátájánál olcsóbb a Delta Systems akvizíciója.

Új cég jön a magyar tőzsdére az Est Medián keresztül

Akvizíció vagy tőzsdére lépés?

A bejelentés egy nagyrészt részvényekkel finanszírozott akvizícióról szól, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy a tranzakció nagyon hasonló ahhoz, ahogy a Wallis „tőzsdére ment” az Alterán keresztül, hiszen tulajdonképpen egy tevékenység nélküli tőzsdei cégbe „költözik be” a Delta Systems. A tőzsdei kibocsátás hosszú és költséges folyamat, így van logika abban, hogy egy már meglévő, működő tőzsdei struktúrába csoportosítson egy új tulajdonos a korábbitól eltérő tevékenységet. További előny, hogy az elmúlt hónapokban a befektető érkezéséről folyó spekulációk közepette egy egyre nagyobb forgalmat és figyelmet generáló kisbefektetői körrel rendelkező vállalat lett az Est Media, így a likviditással sem lesz gond feltehetően.

Címlapkép forrása: Budapesti Értéktőzsde