HU Language HU
Új Kína-fenyegetéssel állt elő Trump
július 30, 2019 0

Vagy most megkötjük azt a megállapodást, amiről „nagyszerűen” haladnak a tárgyalások, vagy miután újraválasztanak 2020 novemberében, sokkal keményebb megállapodást kötünk, ha egyáltalán hajlandó leszek azt megkötni – lényegében ezt az üzenetet fogalmazta meg Kína felé kedd délutáni Twitter-sorozatában Donald Trump amerikai elnök, amelyre az egyébként is mínuszban álló vezető részvényindexek tovább estek. Főként az európai börzéknek sikerült rosszul ma a nap, amelyben német és francia makroadatok mellett vállalati gyorsjelentési eredmények is szerepet játszottak. Az amerikai részvénypiacok végül 0,1-0,3%-os eséssel megúszták, igaz ebben a holnapi Fed-döntés előtti kivárás is szerepet játszhatott.

Kis mínusszal megúszták az amerikai tőzsdék 2019.07.30 22:06

Az Európában tapasztalt 2% körüli eséssel szemben a vezető amerikai tőzsdéken 0,1-0,3% közötti zárás alakult ki, mivel egész nap eleve szerényebb volt az esés mértéke. A Dow 0,1%-os csökkenéssel zárt, a 30 komponens közül a legjobban a Procter papírjai teljesítettek, míg a legrosszabbul a Pfizeré, utóbbi 6,6%-kal szakadt zárásra. Az S&P zárt a „legnagyobb”, 0,3%-os mínuszban, azaz egyelőre megtartotta az indexet a kerek 3000 pontos szint. A Nasdaq 0,2%-os mínuszban állapodott meg.

Mérsékelt mínuszban készül a zárásra Amerika 2019.07.30 21:43

Továbbra is 0,2-0,4%-os mínuszban járnak a vezető amerikai részvényindexek a záráshoz közeledve, azaz a jelentős európai részvénypiaci esés lehúzó hatását, továbbá a Trump által tett kínai fenyegetés bizonytalanságot okozó hatását nem tudták ledolgozni a piacok. Emellett persze az is szerepet játszik az óvatosságban, hogy holnap este ismerjük meg a Fed kamatdöntését, amely előtt nem szívesen vállalnak tömegesen új pozíciókat a befektetők. Az euró/dollár például egész nap oldalaz 1,1150-nél, és nem igazán hatott rá az sem, hogy a Brexit-félelmek miatt a font újabb 28 hónapos mélyponton is járt a reggeli órákban a dollárral szemben.

Új Kína-fenyegetéssel állt elő Trump 2019.07.30 19:28

2019.07.30 14:12 Zuhan a DAX, mi történt?

A Trump által megfogalmazott üzenetek időzítése nem véletlen: ma délután érkezett az amerikai tárgyalódelegáció Kínába, hogy felvegyék a fonalat, azaz folytassák a májusban megszakadt személyes egyeztetéseket a kereskedelmi és technológiai vitás kérdésekről. Az amerikai elnök arra célzott: lehet, hogy a kínaiak azért sem sietnek a megállapodással, illetve azért nem tesznek engedményeket, mert arra építenek, hogy Trump úgyis megbukik jövő ősszel, és majd egy „puhább” személyiségű demokrata elnökkel kell egyezkedniük. Az amerikai elnök azt is felrótta egyik Twitter-üzenetében, hogy bár a kínaiak megígérték, hogy elkezdik az amerikai mezőgazdasági termékek megvásárlását, de ezt mégsem tették meg eddig.

A befektetők nem adnak sok esélyt rá, hogy a ma kezdődött kétnapos pekingi amerikai-kínai egyeztetésen áttörés lenne, hiszen egyes értelmezések szerint a kínaiak azt is feltételül szabnák a megállapodás megkötéséhez, hogy az összes eddig megemelt (kínai termékekre vonatkozó amerikai) vámtarifát vissza kellene csökkenteni és a Huawei amerikai piaci korlátozását is fel kellene oldani. Márpedig vajmi kevés esély van arra, hogy ezen kínai követeléseknek engedjen az újraválasztásra készülő Trump.

Az a Trump-fenyegetés, hogy akár még keményebb is lehet majd később a kereskedelmi feltételrendszer a kínaiakkal, vagy akár el is maradhat a megállapodás, rossz üzenet a pénz- és tőkepiaci szereplőknek, akik hónapok óta abban reménykednek, hogy valahogy majd csak összejön egy megállapodás, illetve tartós enyhülés az amerikai-kínai kapcsolatrendszerben.

Ezt azért is várják, mert láthatóan megviseli mind a kínai, mind az amerikai, mind pedig áttételesen az európai gazdaságokat a tartós kereskedelmi konfliktus, és részben ezzel függ össze az is, hogy ma a német GfK fogyasztói hangulatindex, illetve a francia GDP-adat is gyengére sikeredett, miután az elmúlt hetekben a feldolgozóipari (és újabban már a szolgáltató szektori) konjunktúra-adatok sorozatosan gyengék lettek. Utóbbiak egyébként ma az európai részvénypiacokat különösen megviselték a vállalati gyorsjelentési eredmények mellett. A német DAX-index például egész nap folyamatosan esett és 2,2%-os mínuszban állt meg, míg francia társa 1,6%-os, olasz társa pedig 2%-os eséssel fejezte be a napot.

Az amerikai vezető indexek persze ennél jóval kisebb mínuszt mutatnak jelenleg (0,3% körülit), de az is látható volt, hogy a Trump-féle Twitter-üzenetek is rontották a hangulatot mind Európában, mind Amerikában.

Új Kína-fenyegetéssel állt elő Trump

Új Kína-fenyegetéssel állt elő Trump

Új Kína-fenyegetéssel állt elő Trump

A fenti témák mellett a befektetőket a beérkező amerikai vállalati gyorsjelentések is érdeklik, illetve arra koncentrálnak, hogy a Fed a holnap esti kamatdöntő ülésén végül mit dönt. A legtöbben arra számítanak, hogy 25 bázispontos vágást hajt végre a Fed, azonban a lehetséges vágás mértékével kapcsolatban megoszlanak a várakozások. A piaci szereplőket mindemellett óvatosságra inthette az amerikai elnök azon nyilatkozata, amelyben jelentős kamatvágásra szólította fel a Fed jegybankárjait.

Címlapkép forrása: Sheng Jiapeng/China News Service/VCG via Getty Images

Nagyot emelkedett kedden az Est Media 2019.07.30 17:22

Nagyot estek kedden az irányadó európai tőzsdék, a negatív részvénypiaci hangulat ellenére a magyar tőzsde jól tartotta magát a nap folyamán, a BUX végül mérsékelt, 0,4 százalékos eséssel zárta a keddi kereskedést, míg az Est Media árfolyama végül 4,1 százalékos emelkedéssel zárta a hét második napját.

tovább a cikkhez…

Zuhan a DAX, mi történt? 2019.07.30 14:12

Lefordultak az európai tőzsdék kedden, miután a beérkező makroadatok mellett a vállalati gyorsjelentések rontották el a részvénypiacok hangulatát, az ismét felerősödő növekedési félelmek közepette a német tőzsde közel kéthónapos mélypontra esett.

tovább a cikkhez…