Két erősre sikerült amerikai makroadat és az általános kockázatkerülés tegnap délután újra erősítette a dollárt a főbb devizákkal szemben, miközben a forint nem tudott talpra állni, így a kettő eredőjeként a dollár/forint jegyzések újra a 300-as szint felé vette az irányt. Ma késő este teszi közzé a Fitch és az S&P a magyar hitelminősítői döntését, így ezekre érdemes lesz figyelni, amelyek hatása akár a jövő hétfő-keddi, magyar munkaszüneti nap melletti kereskedést is befolyásolhatja. A várható lépésekről saját elemzésünk:
2019.08.15 11:18 Néhány órán belül olyan döntések jönnek, melyekkel még nagyobb sztár lehet Magyarország
Az amerikai kiskereskedelmi forgalmi adat és a Philadephiai Fed-index is erősre, illetve a vártnál jobbra sikeredett a tegnap közzétettek szerint, ez pedig lendületet adott a dollárnak. Az euróval szemben 1,1150-ről 1,11-ig ugrott a dollár, azaz másfél hetes csúcsra ért a dollár. Augusztus elején 1,1020-ról fordult az árfolyam, az lehet tehát most a befektetők fókuszában. Alatta 2,5 éves dollárcsúcsról beszélhetnénk és nyilván a kerek 1,10-es szint lehetne a következő fontos szint.
A forint a borongós nemzetközi befektetői hangulatban, a kínaiak felől jött üzenet mellett (meg fogják torolni az amerikai vámemeléseket) nem tudott tegnap erőre kapni, igaz figyelemre méltó, hogy nem is esett tartósan a 326 feletti szintre az euróval szemben. Estére 325,5-ig visszaerősödött és ma reggel is itt jár a kereskedés.
Abban, hogy a forint nem esett tartósan tegnap, szerepe lehet az alábbi berajzolt trendvonalnak, amit alulról tesztelt vissza az árfolyam és ilyenkor a technikai elemzési szabályok szerint az EURHUF-nak újra a süllyedés felé kellene haladnia (forinterősödés). A kereskedelmi háborús és recessziós félelmek mellett persze ez felülíródhat, igaz ma nem lesznek elsődleges fontosságú makroadatok külföldön, így hangulati alapú, a nyári szabadságolások miatt alacsonyabb forgalom melletti kereskedés várható. Ma késő este a két magyar hitelminősítői döntés persze fontos.
A forint egyébként egy hónapos távon vizsgálva stagnált az euróval szemben, míg a cseh korona 1%-kal, a lengyel zloty 2,6%-kal esett.
A dollár erősödése és a forint relatív gyengébb szinteken ragadása azt eredményezte, hogy a dollár/forint jegyzések újra határozottan a 300-as szint felé vették az irányt, 293 felett jár most is a kereskedés a bankközi piacon.
Címlapkép forrása: Chris Ratcliffe/Bloomberg via Getty Images