Két éve nem nőttek olyan lassan a reálbérek Magyarországon, mint idén áprilisban. Ez azzal függ össze, hogy a béremelkedés kissé lelassult, miközben az infláció több mint hatéves csúcsra emelkedett.
Áprilisban 9%-kal nőttek a keresetek Magyarországon az előző év azonos időszakához képest a KSH adatai szerint, így hosszú idő után először mondhattunk búcsút a kétszámjegyű növekedésnek.
A versenyszférában még 10% felett volt az emelkedés, ami összefügg a minimálbér és a garantált bérminimum gyors emelésével, valamint a munkaerőhiánnyal, azonban a közszférában teljesen befagytak a keresetek, itt mindössze 3,6%-os volt az emelkedés. Ez még az inflációs sem éri el, ami 3,9% volt a hónapban.
A nemzetgazdaságban 5% alá csökkent a reálkeresetek növekedése, vagyis a lassuló bérdinamika és a gyorsuló inflációs kétéves mélypontra lökte a keresetek vásárlóerejének növekedését.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkeresete 371 100 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 381 700 forint volt áprilisban. A nettó átlagkereset a kedvezmények nélkül 246 800 forint, a kedvezményeket is figyelembe véve 254 300 forint volt.
A legfrissebb adatok a munkaerőhiány csökkenéséről árulkodnak a versenyszférában, ennek ellenére a bérdinamika azért magas, viszont a költségvetési szektorban fokozódik a munkaerőhiány, miközben lassan nőnek a keresetek. Ha ebben nem lesz változás, akkor az állami szektor a következő időszakban még nagyobb munkaerőhiánnyal nézhet szembe.
A következő időszakban arra számíthatunk, hogy fennmarad a 8-10%-os béremelkedés, a reálbérek azonban a korábbinál lassabban nőnek majd (hasonlóan az áprilisi adathoz), miután az infláció várhatóan 3% felett maradhat a következő hónapokban is.
Ami az év első négy hónapját illeti:
- A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (671 600 forint), a – közfoglalkoztatottak jelentős részét magában foglaló – humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabb (234 000 forint). Közfoglalkoztatottak nélkül a humán-egészségügy, szociális ellátás ágban a bruttó átlagkereset értéke 300 900 forint volt.
- A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiak körében 391 400 forintot, míg a nők körében 322 900 forintot ért el, amely a férfiak esetében 11,3, a nők esetében pedig 9,2%-os növekedést jelent egy év alatt.
- A bruttó átlagkereset a 25 év alattiak körében 272 300 forint, a 25-54 évesek esetében 372 100 forint, míg az 54 év felettieknél 346 800 forint volt. Az átlagkereset növekedése az egyes korcsoportokban rendre 17,2%, 10,6%, illetve 10,0% volt az előző évhez képest.