A Fed szerdai döntése, illetve a Fed elnökének kijelentései kapcsán Zsiday Viktor legújabb blogbejegyzésében arról ír, hogy komoly világképváltás lehet, ha a piaci szereplők a ciklusvége elméletet lecserélik a ciklusközepi lassulásra. A befektetési szakember szerint ez szinte minden piacra kiható változásokat hozhat.
– kezdi bejegyzését Zsiday Viktor.
A befektetési szakember kiemeli, az elmúlt időszakban konszenzussá vált, hogy a globális ciklus vége felé vagyunk, és komoly gazdasági lassulás jön, amit meg is erősített, hogy a feldolgozóipar több országban recesszióba süllyedt. Hozzáteszi, hogy ennek ellenére szinte mindenhol erős maradt a szolgáltatás, feszes a munkaerőpiac, és nőnek a bérek, így – amennyiben nem jön valahonnan sokk – könnyen lehetséges, hogy valóban csak egy időszakos lassulást láthatunk, amit – nyugtatásképpen – monetáris lazítással kezelnek a jegybankok. Figyelmeztet ugyanakkor arra is, ha később (mondjuk 2020-ban) majd visszagyorsul az ipar, akkor viszont már tényleg nagyon szűkké fog válni a munkaerőpiac, emelkedni fognak a bérek, és több kamatemelés jöhet számos országban.
A véleményvezér szerint amennyiben a fentiek igazak, és az amerikai jegybank jól látja a helyzetet, akkor annak számos piaci következménye lesz:
- Az egyik az, hogy fennmarad a dollár kamatelőnye, fennmaradhat a dollár carry-play, ezért is láttunk jelentős erősödést az amerikai devizában az elmúlt napokban.
- A másik az, hogy a kötvénypiaci hozamok – némi hezitálás után, amennyiben beigazolódik a fenti világkép – a következő 1-2 évben emelkedhetnek.
Zsiday a részvénypiacokkal kapcsolatban kiemeli, hogy ez a helyzet a következő pár hónapban pozitív lehet, mert a kamatszint egyelőre stagnál, és csak később emelkedik meg, miközben a recesszió réme kevésbé fenyeget. Később viszont a helyzet bonyolultabbá válhat, mert egyszerre lesz jelen monetáris szigorítás és gazdasági növekedés, ekkor a stafétát az amerikai tőzsdétől átveheti Európa és a feltörekvők – teszi hozzá.
A forinttal kapcsolatban kiemeli, hogy kissé negatív a fenti forgatókönyv, ugyanis ha a kamatszint a világban mégsem esik nagyon, sőt később emelkedik, akkor a magyar deviza kamathátránya nőhet. A befektetési szakember megjegyzi, idehaza a kamatemelési ciklus már bő egy éve tart, de emiatt valószínűleg újabb lépésekre lesz szükség, és ezúttal már nem csak a lakosság, hanem az intézményi szereplők számára is magasabb kamatot kell majd biztosítani.
Zsiday Viktor mintegy összegzésként, a blogbejegyzésének végén felhívja a figyelmet arra, hogy